Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. 5.5G Dönemine Geçiyoruz: İletişimde Yeni Bir Çağ Başlıyor

5.5G Dönemine Geçiyoruz: İletişimde Yeni Bir Çağ Başlıyor

Aslı Çapar Işık Aslı Çapar Işık - - 2 dk okuma süresi
50 0

Turkuvaz Medya Grubu’na bağlı INBUSINESS Dergisi, II. Sürdürülebilir Yüzyıl Zirvesi’ni gerçekleştirdi. Açılış konuşması INBUSINESS Genel Yayın Yönetmeni Hülya Güler’in yaptığı bu organizasyonda, TC. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Sayan’ın, 2026 yılında 5.5G’ye geçmeyi planlandığının haberini vermesi organizasyonun en can alıcı bölümlerinden biri oldu. Yani, Türkiye’de doğrudan 5G teknolojisi kullanıma sunulmadan 5.5G teknolojisine geçiş hedefleniyor.

Her ne kadar 5G vatandaşın kullanımına sunulmasında pilot bölge olarak seçilen İstanbul Havalimanı’nın bazı bölgelerinde kullanılabiliyor.

II. Sürdürülebilir Yüzyıl Zirvesi’nde sosyal medya kullanımına da değinildi

Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye’nin, sosyal medya konusunda yasal düzenlemelere sahip olan ilk ülkelerden biri olduğunu, söyledi. Sosyal medyanın belirli bir kurala bağlı kalması gerektiğini savunan Sayan, vatandaşların güvenliği için her türlü önlemlerin alınacağını da belirtti.

İlginizi çekebilir; https://teknolojikampusu.com/bakan-acikladi-turkiye-5gye-ne-zaman-geciyor

5G ve 5.5G arasında ne fark var?

 5.5G, 5G teknolojisinin bir evrimi olarak karşıma çıkacak. Bu teknoloji kullanıcıya hız ve güvenilirlik konusunda iyileştirmeler ve geliştirmeler sunacak. 5.5G, 5G’ye göre daha yüksek hıza sahip olacak. Yani 5G, 1Gbps hıza sahipken, 5.5G ise 10 Gbps’ye kadar hızını çıkarabilecek. Bu da verileri daha hızlı indirme anlamına geliyor.

Bağlantı güvenilirliği konusunda da 5.5G daha güvenilir ve sağlam bir ağ sunacak. Bağlantı kesilmeleri ya da sinyal kayıpları gibi olumsuz durumların yaşanmasını minimize edecek. Ayrıca, 5.5G’nin düşük gecikme süresi ve yüksek bant genişliği, kritik uygulamalar ve endüstriyel IoT gibi alanlarda kesintisiz ve güvenilir iletişim sağlayacak.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir