Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Android 14 ile Telefonlar Web Kamerasına Dönüşecek

Android 14 ile Telefonlar Web Kamerasına Dönüşecek

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
78 0
Android-14

Google, Android 14‘te kullanıcıların akıllı telefonlarını masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için web kamerası olarak kullanmalarına olanak tanıyacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik şu anda bazı Pixel cihazları için Android 14 QPR1 beta sürümünde test edilebilecek. İşte detaylar.

Kısa bir süre önce Android 14 QPR1 beta sürümü bir dizi Pixel telefon ve Pixel Tablet için yayınlandı. 9to5google‘in haberine göre Google, web kamerası uygulamasına yer verecek. Özellik hakkında çok detay bulunmazken uvc web kamerası standardını kullanacak. Google’ın Pixel telefonlarının yanı sıra, birçok Android cihazın bu seçeneği varsayılan olarak destekleme ihtimali oldukça yüksek. Bu yılın başlarında, Webcam Service özelliğine ilişkin referanslar telekom gazetecisi Mishaal Rahman tarafından tespit edilmişti.

Android-14

9to5Google, kullanıcıların Pixel cihazlarını bir USB kablosuyla bilgisayarlarına bağladıklarında, cihazı bir web kamerası olarak kullanma seçeneği sunulacağını belirtti. Bu seçeneği seçerlerse, tercihlerine göre özelleştirebilecekleri bir video önizlemesi gösterilecek.

İlginizi çekebilir; Xiaomi, MIUI 14 Beta Geliştirmelerini 13 Akıllı Telefon İçin Askıya Aldı

Android 14 4 Ekim’de piyasaya sürülecek. Web kamerası özelliğinin Android 14’ü destekleyen tüm cihazlar için hemen kullanıma sunulup sunulmayacağı henüz bilinmiyor. Bir Android cihazı web kamerası olarak kullanmak zaten mümkün, ancak yalnızca üçüncü taraf uygulamalarla yapılıyor. Apple geçtiğimiz yıl iPhone’lar ve Mac cihazlar için Continuity Cam özelliğini yayınlayarak Apple’ın akıllı telefonunu MacBook’lar için bir web kamerası olarak kullanmayı mümkün kılmıştı. Bu işlevsellik hem kablolu hem de kablosuz olarak çalışıyor. Android 14’ün yeni özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından bize bildirin.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir