Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Android Deprem Uyarı Sistemi, Marmara Depreminde Kritik Rol Oynadı!

Android Deprem Uyarı Sistemi, Marmara Depreminde Kritik Rol Oynadı!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
140 0
Android-Deprem-Uyari-Sistemi

Android telefonların içerisinde yer alan deprem uyarı sistemi, 4 Aralık 2023 tarihinde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki Marmara depreminde de görevini başarıyla yerine getirdi. Deprem, İstanbul ve çevresinde hissedilirken, Android telefonlara yaklaşık 10-15 saniye önce uyarı bildirimi gönderildi.

Deprem uyarı sistemi, Android telefonların sahip olduğu ivmeölçer sensörlerini kullanarak çalışıyor. Bu sensörler, deprem anında oluşan titreşimi algılayarak, depremin meydana geldiği bölgeyi ve büyüklüğünü tespit ediyor. Bu bilgiler, daha sonra AFAD tarafından değerlendirilerek, depremden etkilenebilecek bölgelerdeki Android telefonlara uyarı gönderiliyor.

İlginizi çekebilir; En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları Açıklandı!

Deprem uyarı sistemi, ilk şoka hazırlık, çocukların yanına gitme veya anlık bir saklanma için çok faydalı bir sistem. Ancak, depremin şiddetine ve mesafeye göre, uyarı bildiriminin ulaşma süresi farklılık gösterebiliyor.

Deprem uyarı sistemi, 6 Şubat depremlerinde neden yetersiz kaldı?

Android deprem uyarı sistemi, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 5,8 ve 6,8 büyüklüğündeki depremlerde istenen performansı gösteremedi. BBC’nin yaptığı araştırmaya göre, bu depremlerde uyarı bildirimi alan kişilerin sayısı çok azdı.

Google, bu durumun, depremlerin meydana geldiği saatlerde birçok telefonun kapalı olmasından kaynaklandığını savunuyor. Ancak, BBC’nin araştırması, Google’ın açıklamalarını desteklemiyor. Araştırmada, depremden etkilenen bölgelerde yaşayan ve telefonları açık olan kişilerin bile uyarı bildirimi alamadığı belirtiliyor.

Deprem uyarı sistemi nasıl geliştirilebilir?

Deprem uyarı sisteminin etkinliğini artırmak için bazı çalışmalar yapılabilir. Bu çalışmalar arasında, aşağıdakiler yer alıyor:

Telefonların kapalı olduğu durumlarda da uyarı bildirimi göndermek için yeni teknolojiler geliştirmek.
Deprem uyarı sisteminin kapsamını genişletmek ve daha fazla bölgeye ulaşmasını sağlamak.
Deprem uyarı bildiriminin içeriğini ve formatını geliştirmek.

Bu çalışmalar sonucunda, deprem uyarı sistemi, daha fazla insanın hayatını kurtarabilecek bir sistem haline gelebilir.

Marmara Denizi’nde 3 dakika arayla 2 deprem

Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5,1 büyüklüğünde deprem oldu. 3 dakika sonra da aynı yerde 4,5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir