Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple Yapay Zeka Planları Şekilleniyor

Apple Yapay Zeka Planları Şekilleniyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 4 dk okuma süresi
75 0
apple

Apple, OpenAI’nin yaygın olarak kullanılabilen ilk üretken yapay zekâ aracı olan ChatGPT‘ye rakip uygulama için hazır olmasa da Bloomberg‘den Mark Gurman’ın haberine göre Cupertino merkezli teknoloji devi, gelişmiş yapay zekâ özelliklerini geniş ürün ekosistemine entegre etme planlarıyla sektöre büyük bir giriş yapmaya hazırlanıyor. İşte detaylar.

Teknoloji dünyası yapay zekâ alanındaki ilerlemeler nedeniyle hızla değişiyor ve Apple da bu değişime ayak uydurması gerektiğinin farkında. Google ve Microsoft gibi rakipleri arama motorlarına ve diğer platformlarına üretken yapay zekayı entegre etmiş olsa da Apple’ın son zamanlarda yapay zeka gelişimine yaptığı en önemli katkı iOS 17 klavyesindeki geliştirilmiş otomatik düzeltme özelliği oldu.

Ancak CEO Tim Cook, Apple’ın bir süredir sessizce üretken yapay zekâ üzerinde çalıştığını açıkladı. Bununla birlikte, içeriden gelenler, şirketin yapay zekanın sektörde hızla benimsenmesi karşısında biraz şaşırdığını ve geçen yıldan bu yana bu açığı kapatmak için çok çalıştığını belirtiyor.

İlginizi çekebilir; Yeni iMac ve MacBook’lar Beklenenden Erken Geliyor

Konuya aşina bir kişi, Apple’ın bu eksikliği gidermek için acil bir ihtiyaç hissettiğini paylaştı. Şirket halihazırda Ajax adlı kendi büyük ölçekli dil modelini ve Apple’ın dahili sohbet robotu GPT’yi test ediyor.

Girişim, Apple’ın sırasıyla yapay zekâ ve yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcıları John Giannandrea ve Craig Federighi tarafından yönetiliyor. Onlarla servis departmanının başındaki Eddy Cue da kilit bir rol oynuyor. Apple’ın bu işe yılda yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapacağı tahmin ediliyor.

apple

Giannandrea’nın ekibi yeni yapay zekâ sisteminin temelindeki teknolojiyi geliştirmeye odaklanıyor ve Siri’yi bu gelişmeleri içerecek şekilde yükseltmeyi planlıyor. Federighi’nin grubu, iOS’un bir sonraki sürümüne yapay zekâ yetenekleri eklemek için çalışıyor ve Siri ile Mesajlar uygulamasının yanıt verme ve tahmin yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Buna ek olarak, Apple’ın yazılım geliştirme ekipleri, geliştiricilerin uygulamaları daha hızlı oluşturmasına yardımcı olacak Xcode gibi araçlara üretken yapay zekayı entegre etme olasılığını araştırıyor. Bu, Microsoft’un GitHub Copilot gibi hizmetlerini yansıtıyor.

Eddy Cue’nun bölümü yapay zekayı çeşitli uygulamalara entegre etme konusunda iddialı. Apple Music için otomatik çalma listeleri gibi yapay zekâ destekli özellikleri ve Pages ve Keynote gibi üretkenlik uygulamalarını araştırıyorlar. Ayrıca AppleCare gibi dahili müşteri hizmetleri uygulamaları için de üretken yapay zekayı kullanma arzusu var.

Apple’daki önemli tartışmalardan biri de üretken yapay zekayı kullanma stratejisi etrafında dönüyor. Aygıt üzerinde işleme hız ve gizlilik sunarken, bulut tabanlı bir sistem daha gelişmiş yetenekler sağlayabilir. YZ endüstrisinin hızlı gelişimi göz önüne alındığında, cihaz üzerinde ve bulut işlemeyi birleştiren hibrit bir yaklaşım Apple için en iyi seçim olabilir.

Sonuç olarak, üretken yapay zekâ teknolojinin sınırlarını yeniden tanımlamaya devam ederken Apple geride kalmamaya kararlı. Şirket, yapay zekanın bilişimin geleceğinde büyük bir rol oynayacağının farkında ve bu devrimin ön saflarında yer almaya kararlı. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir