Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Bir efsanenin sonu: Windows XP, on yıl sonra hala anılıyor

Bir efsanenin sonu: Windows XP, on yıl sonra hala anılıyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
99 0
Windows-XP

Microsoft, Bundan tam on yıl önce, 8 Nisan 2014 tarihinde Windows XP için son güvenlik yamasını yayınladı. O gün, şimdiye kadar piyasaya sürülen en ikonik Windows sürümlerinden Windows XP için son güvenlik güncellemesini yayınlayarak platformun kesin olarak sonunu getirdi.

İşletim sistemi, Windows tarihindeki en popüler işletim sistemlerinden biriydi ve halk tarafından büyük ölçüde benimsenmişti. O kadar başarılıydı ki şirket, çok fazla kullanıcıyı eski ve potansiyel olarak güvensiz bir platformda bırakacağı endişesiyle hizmetin destek süresini bile uzattı.

Windows XP resmi olarak Ağustos 2001‘de piyasaya sürüldü. Yenilenmiş bir arayüzün yanı sıra, platform özelleştirilebilir temalar, entegre bir güvenlik duvarı ve hatta yerel bir CD yazıcı gibi bir dizi yeni özellik getirdi.

Başarısı, piyasaya sürüldüğünde bir dizi teknik sorunla karşılaşan halefi Windows Vista’nın başarısızlığına da bağlanmaktadır.

Windows-XP

Windows XP’nin son nefesi

Son Windows XP güncellemesi 8 Nisan 2014 tarihinde yapılan basit bir güvenlik güncellemesiydi. Bu noktadan sonra platform, üç yıl sonra WannaCry fidye yazılımı sayesinde acil bir sevkiyat dışında başka hata düzeltmesi, yeni özellik veya planlanmış performans optimizasyonu almadı.

Sistemin sonu, özellikle nostaljik görünümü ve daha az güçlü bilgisayarlarda çalışması nedeniyle sürümü hala kullanan birçok kullanıcı ve şirket tarafından hissedildi. Ancak, kullanımdan kaldırılmış bir platformu kullanmak, saldırganlar için potansiyel bir hedef olduğundan, dijital güvenlik açısından güvensiz kabul edilmektedir.

İlginizi çekebilir; iMessage’ı Android’e Sunbird geri döndü

Bununla birlikte, başka hiçbir Microsoft işletim sistemi bu kadar uzun süre desteklenmemiştir. Toplamda marka, diğer sürümlerden çok daha uzun bir süre olan on iki buçuk yıl boyunca onu denetledi.

2020 yılında, Windows XP hala Windows 8 gibi daha üstün sürümlerden daha fazla kullanıcıya sahipti ve hatta Windows 10’un kendisinden bile daha fazla büyüdü.

Statcounter’a göre, Windows XP şu anda Microsoft’un işletim sistemini çalıştıran tüm bilgisayarların pazar payının %0,39’una sahip. Bu düşük bir oran, ancak sürümün bu kadar uzun süre sonra bile nasıl yaşadığını pekiştiriyor. Siz Windows XP efsanesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

Kaynak: Neowin

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir