Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. FCC dokuz yıl sonra genişbant hız kriterini yükseltti

FCC dokuz yıl sonra genişbant hız kriterini yükseltti

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
97 0
FCC

FCC, geniş bant internetin minimum hızlarını güncelledi. Yeni tanıma göre, 100 Mbps indirme ve 20 Mbps yükleme hızından daha düşük bağlantılar artık geniş bant olarak kabul edilmeyecek.

FCC tarafından neredeyse dokuz yıl önce belirlenen önceki rakamlarla karşılaştırıldığında dört katlık bir artış anlamına geliyor. 2015 yılında indirme ve yükleme hızları için sabit genişbant hız kriterleri sırasıyla 25 Mbps ve 3 Mbps idi. Güncellenen ölçütler tüketici kullanım modellerine, federal ve eyalet programlarında kullanılan standartlara ve internet servis sağlayıcılarının pazarlama ve sunumlarına dayanıyor.

Ajans tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Federal İletişim Komisyonu bugün, gelişmiş telekomünikasyon kapasitesinin ABD genelinde makul ve zamanında yaygınlaştırılıp yaygınlaştırılmadığına ilişkin yıllık değerlendirmesini kabul etti. Rapor, genişbantın “tüm Amerikalılara” makul ve zamanında yaygınlaştırılıp yaygınlaştırılmadığını belirlerken, yaygınlaştırmaya ek olarak, genişbantın satın alınabilirliğini, benimsenmesini, kullanılabilirliğini ve eşit erişimi de dikkate alıyor.”

İlginizi çekebilir; Premıum özelliklere sahip Casper VIA X40 satışta çıkıyor

İSS’ler kullanıcılara gigabit bağlantılar sunmaya başlamış olsa da, Netflix gibi popüler yayın hizmetlerinin 4K UHD’de film izlemek için hala en az 15 Mbps indirme hızı önerdiğini belirtmek gerekir. Bununla birlikte, ara belleksiz akıştan yararlanmak ve sanal gerçeklik ve bulut oyunları gibi modern teknolojileri kullanmak için daha hızlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız olabilir.

Ajans, raporunda “gelişmiş telekomünikasyon kapasitesinin” kırsal ve kabile bölgelerinde yaşayan birçok Amerikalıya ulaşmadığı sonucuna vardı. Aralık 2022 itibariyle, sabit genişbant hizmeti (uydu hariç), kırsal alanlarda yaşayan yaklaşık %28’i ve Kabile topraklarında yaşayan %23’ten fazlası dahil olmak üzere 24 milyondan fazla Amerikalıya dağıtılmamıştır. Rapor, 45 milyondan fazla Amerikalının hala 100/20 Mbps sabit hizmete erişiminin olmadığını da ekledi.

Bununla birlikte Komisyon, 1 Gbps indirme ve 500 Mbps yükleme hızlarına ulaşmak için uzun vadeli bir hedef belirledi. En son kriter, Ocak 2024’te Ookla tarafından kaydedilen 91.93 Mbps küresel medyan indirme hızının üzerinde yer alıyor. Bununla birlikte, küresel medyan yükleme hızı hala en son ölçütün iki katıdır.

Küresel medyan indirme hızı 2023’teki 79 Mbps’den 91,93 Mbps’ye yükselmişti. Bu arada, küresel medyan yükleme hızı 2023’te 34,92 Mbps iken 2024’te 43,40 Mbps’ye yükseldi. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir