Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Google, Afrika ve Avustralya’yı birbirine bağlayan ilk fiber optik kablo projesini inşa ediyor

Google, Afrika ve Avustralya’yı birbirine bağlayan ilk fiber optik kablo projesini inşa ediyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
58 0
google fiber optik

Google‘ın Afrika’da zaten önemli bir varlığı var, ancak bu yeni denizaltı fiber optik kablo, özellikle mühendislerin kabloyu bağlayacağı Kenya’da olmak üzere kıtadaki etkisini artıracak. Google’ın çatı şirketi Alphabet, ayak izini genişletmek adına dünya çapında bağlantı altyapısını geliştirmeye önemli yatırımlar yapıyor.

Google, Afrika ve Avustralya’yı birbirine bağlıyor

Google, yalnızca Afrika’da önümüzdeki beş yıl içinde 300 milyon kişinin internete erişebileceğini tahmin ediyor. Afrika’daki halihazırda önemli olan varlığını genişletmek isteyen Google, Afrika’yı Avustralya’ya bağlayacak ilk fiber optik rotayı inşa ettiğini duyurdu. “Umoja kablo rotası” Kenya’da demirleyecek, Uganda, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambiya, Zimbabve ve Güney Afrika’dan geçecek ve ardından Hint Okyanusu’nu aşarak Avustralya’ya ulaşacak.

Google, diğer ülkelerin ağa erişimini sağlayan ve dünyanın geri kalanıyla daha güvenilir bir şekilde bağlantı kurmalarını sağlayan erişim noktaları da dahil olmak üzere kıta genelinde en ölçeklenebilir rotayı çizmek için Liquid Intelligent Technologies ile işbirliği yaptı.

google

Liquid Intelligent Technologies’in Başkanı ve kurucusu Strive Masiyiwa, “Nirobi, Kampala, Kigali, Lubumbashi, Lusaka ve Harare gibi Afrika’nın büyük şehirleri artık Afrika’yı dünyaya bağlayan kıyı iniş alanlarından uzak, ulaşılması zor uç noktalar olmayacak” dedi.

Halihazırda projenin karasal kısmı tamamlandı. Şimdi ise işin en zor kısmı, mühendislerin kabloyu Hint Okyanusu’ndaki Perth, Avustralya’ya kanalize etmesiyle başlıyor. Bu bağlamda, projenin tamamlanma süresi ile ilgili belirli bir zaman çizelgesi yok. Peki, sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir