Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Google’ın “Find My Device” ağı kullanıma sunuldu

Google’ın “Find My Device” ağı kullanıma sunuldu

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
70 0
Find-My-Device

Google, kullanıcıların kayıp Android cihazlarını bulmalarını kolaylaştırmak ve Apple’ın Find My network’üne rakip olmak için kısa süre önce yenilenmiş Cihazımı Bul(Find My Device) hizmetini duyurdu. Pixel 8 ya da Pixel 8 Pro sahipleri, Google kaybolan cihazınızı kapalı ya da pili bitmiş olsa bile bulmalarını sağlayacak.

Google, bu işlevi diğer Android telefonlara da getireceğini doğruladı. Android Authority‘ye konuşan bir temsilci, şirketin diğer cihaz üreticileriyle birlikte çalışarak pili bitmiş “ek premium Android cihazların” nasıl bulunabilir hale getirilebileceğini araştırdığını söyledi. Bu işlevsellik gelecekte daha uygun fiyatlı cihazlara da gelebilir.

Haberde Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’nun, cihazın pili bitse ya da kapalı olsa bile Bluetooth çiplerine güç verebilen özel bir donanıma sahip olduğu belirtilirken, şu anda piyasada bulunan çoğu Android cihazın kapalı olduğunda Bluetooth üzerinden birbirleriyle iletişim kuramadığını belirtiyor.

Find-My-Device-1.webp

Üreticiler gelecek cihazlar için donanım desteği ekleyebilecek olsa da, Samsung Galaxy S24 gibi mevcut amiral gemilerinin Google’ın Cihazımı Bul ağı üzerinden güç kapalıyken izlemeyi destekleyip desteklemeyeceği henüz belli değil.

İlginizi çekebilir; Bir efsanenin sonu: Windows XP, on yıl sonra hala anılıyor

Karşılaştırma yapmak gerekirse, Apple’ın Cihazımı Bul ağını kullanarak kayıp iPhone’ları, iPad’leri veya MacBook’ları takip edebilirsiniz (ancak Apple Vision Pro’nuzu takip edemezsiniz). Apple’a göre takip, “kayıp aygıtınızın internete bağlanamaması veya pil ömrünün çok az olması ya da hiç olmaması” durumlarından bağımsız olarak çalışıyor.

Google’ın yeni Cihazımı Bul ağını(Find My Device) ve ilgili özellikleri kullanmak için telefonunuzda Android 9 veya üzeri bir sürüm olması gerekiyor. Bu ağ sadece telefonları değil, takip etiketlerini (AirTag’lerin Android eşdeğeri), uyumlu aksesuarları ve JBL, Sony gibi markaların kulaklıklarını bulmak için de kullanılabiliyor.

Cihazımı Bul uygulaması, Nest cihazlarınıza yakınlıklarını göstererek evdeki cihazları belirlemenize yardımcı olur. Mayıs ayından itibaren, “Yakında bul” düğmesini kullanarak çevrenizdeki Bluetooth etiketlerini bulmanızı sağlayacak.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir