Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Nothing, iMessage ile Çalışan Nothing Chats Uygulamasını Tanıttı

Nothing, iMessage ile Çalışan Nothing Chats Uygulamasını Tanıttı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 4 dk okuma süresi
80 0
nothing-imessage

Nothing, iMessage ile çalışan Nothing Chats uygulamasını duyurdu. Nothing’in aktardığı habere göre sohbet hizmeti, ‘mavi baloncuklar’ da dahil olmak üzere iMessage ile uyumlu olacak. Hizmet, Android kullanıcılarının iMessage kullanıcılarıyla sohbet etmesini sağlayan mevcut bir hizmet olan Sunbird aracılığıyla çalışacak. İşte detaylar.

Mesajlaşma uygulaması, Nothing Phone (2) sahibi kullanıcılar için 17 Kasım’da Google Play Store üzerinden beta olarak kullanıma sunulacak. Nothing’in web sitesinde yazdığına göre, uygulama daha sonra Avrupa Birliği, ABD, Kanada, İngiltere, Norveç ve İsviçre’de kullanıma sunulacak. Uygulama daha sonra başka ülkelere ve Android telefonlara da geleceğini de belirtelim. Kullanıcılar hizmeti kullanmak için uygulama üzerinden Apple ID’lerine giriş yapabiliyor.

Nothing’e göre uygulama, kullanıcıların iMessage çalıştıran iPhone’lara mesaj göndermesine ve bu mesajların mavi bir baloncukla görüntülenmesine olanak tanıyor. Hizmet, p2p ve grup konuşmaları, yüksek çözünürlüklü medya paylaşımı ve okundu bilgisi gibi belirli iMessage özelliklerine ek olarak RCS desteği de içeriyor. Diğer iMessage özellikleri daha sonra eklenecek.

İlginizi çekebilir; PlayStation Portal Erken Erişime Sunuldu

Şu anda iMessage ve Android kullanıcıları birbirleriyle yalnızca SMS yoluyla sohbet edebiliyor. IPhone kullanıcıları mavi yerine yeşil sohbet balonları görecekler. Grup sohbetleri, emoji yanıtları ve daha fazlası gibi çeşitli özellikler de eksik olacak. Özellikle ABD’de iMessage büyük bir pazar payına sahip.

Nothing daha önce kurulmuş bir hizmet olan Sunbird ile ortak değil. Diğer şeylerin yanı sıra, bu hizmet iMessage ve Android arasında mavi balonlu anlık mesajlar için destek sağlıyor. Sunbird bunun nasıl başarıldığı hakkında çok az ayrıntı paylaşıyor.

Sunbird CEO’su Danny Mizrahi daha önce Fast Company’ye verdiği bir röportajda, şirketin iMessage’ın bulutta yüklü olduğu Mac kümelerine sahip olduğunu söylemişti. Bu Mac’ler kullanıcıların mesajlarını alıyor ve daha sonra iMessage alıcısına iletiyor. Şirket, her kullanıcı için ayrı bir Mac’e ihtiyaç olmadığını öne sürüyor, ancak başka somut ayrıntı paylaşmıyor. Sunbird mesajların uçtan uca şifrelendiğini ve sunucularında saklanmadığını iddia ediyor. Bunun tam olarak nasıl çalıştığını söylemiyor.

Avrupa’da iMessage’ın eninde sonunda diğer sohbet hizmetleriyle uyumlu hale gelmesi gerekebilir. Avrupa Birliği şu anda iMessage’ın Dijital Pazarlar Yasası kapsamına alınıp alınmayacağını görmek için pazar araştırması yürütüyor. Böyle bir durumda Apple’ın diğer mesajlaşma servislerinin iMessage desteğini kendi ürünlerine entegre etmelerine olanak tanıyacak bir api sunması gerekecek. Bu da potansiyel olarak Android kullanıcılarının iPhone ya da Mac’e ihtiyaç duymadan diğer mavi baloncuk sohbet servisleri üzerinden sohbet edebilmelerine olanak sağlayacaktır.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir