Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Snapdragon 8 Gen 4 İşlemcisi Hakkında Yeni Özellikler: Neler Bekleniyor?

Snapdragon 8 Gen 4 İşlemcisi Hakkında Yeni Özellikler: Neler Bekleniyor?

Fevzi Mert Gözbaşı Fevzi Mert Gözbaşı - - 3 dk okuma süresi
189 0
qualcomm

Akıllı telefonların amiral gemisi modellerine güç verecek olan Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisinin özellikleri, yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Snapdragon 8 Gen 3’ün yerine geçecek olan işlemci, neler sunacak? İşte detaylar…

Snapdragon 8 Gen 4 İşlemcisinin Özellikler

Qualcomm’un, ilk özel Oryon çekirdeklerini taşıyan 8 Gen 4 işlemcisini akıllı telefonlara getirmeyi planladığı biliniyor. Bu bağlamda, merakla beklenen detaylar da netlik kazanmaya başladı. Yeni bir rapora göre yeni özellikler öğrenildi, İşte beklenen özellikler…

Qualcomm için bir ilki temsil edecek olan bu işlemci, Qualcomm’un bir kez daha TSMC’ye güveneceği belirtiliyor. En dikkat çekici özellikler arasında, 3nm fabrikasyon süreci ve özel Oryon/Phoenix çekirdekleri bulunuyor. Bu gelişmenin ardında, 2021 yılında Qualcomm tarafından satın alınan Nuvia’nın rolü büyük. N3E süreci, işlemcide yüzde 10-15 performans artışı ve transistör yoğunluğunda yüzde 33’e kadar artış sunacak.

Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisi, Oryon/Phoenix’e geçiş yaparak ARM Cortex CPU tasarımlarını ortadan kaldıracak. Ancak özel çekirdeklerin isimlendirilmesi konusunda hala belirsizlikler bulunuyor. Qualcomm, bunların Oryon olacağını açıklasa da, Phoenix’e yönelik söylentiler devam ediyor. Ayrıca, işlemcinin selefinde kullanılan 1 + 3 + 4 CPU kümesinden vazgeçeceği belirtiliyor.

Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisi, daha basit bir konfigürasyon olan 2 (4GHz) + 6 kümesini benimseyecek. Dimensity 9300 gibi, Qualcomm’un 8 Gen 4 işlemcisinin verimlilik çekirdeklerine sahip olmayacağı belirtiliyor. Bu da çok çekirdekli görevlerde önemli bir iyileşme sağlayacak. Güç tüketimindeki artışın, 3nm süreciyle telafi edileceği öngörülüyor. Bu strateji, Qualcomm için bir ilk olacak ve başarısız olması için hiçbir neden bulunmuyor.

GPU bölümünde ise, Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisine Adreno 830 eşlik edecek. Yeni platformun özellikleri henüz netleşmemiş olsa da, 3DMark Wild Life Extreme’den alınan erken sonuçlar, Apple M2’den yüzde 10 daha hızlı olduğunu iddia etmişti. Adreno 830’un 7.200 puan aldığı belirtilirken, mevcut işlemcilerin puanları şu şekilde:

İşlemciPuan
Snapdragon 8 Gen 35.170
Dimensity 93005.760
Apple A17 Pro4.389
Apple M26.759
What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir