Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomobil
  4. »
  5. Tesla 200.000 arabasını geri çağırıyor

Tesla 200.000 arabasını geri çağırıyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
39 0
tesla

Elektrikli otomobil devi Tesla, arızalı geri görüş kamerası nedeniyle ABD’de 200.000 aracı geri çağırıyor. Arabalar geri döndüğünde kameraların devreye girmediğine dair raporlar, oldukça büyük bir güvenlik sorunu oluşturuyor.

Sorunun nedeni: Arızalı geri görüş kamerası

Geri çağırma, 2023’ten itibaren belirli Tesla Model Y, Model S ve Model X araçları için gördüğümüz bir durum. Tesla, 2023’te 1,8 milyon araç teslim ettiğini, bu bağlamda bu geri çağırmaların şirketin yıllık üretiminin yüzde 10’undan fazlasını oluşturduğunu söylüyor. Reuters‘e göre, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve sorunun bir yazılım hatasından kaynaklandığını belirtti.

Bu amaçla, geri çağrılan araçların tümünün Tesla’nın “Tam Kendi Kendine Sürüş” yeteneği otonom 4.0’a sahip olduğu tespit edildi. Aynı zamanda, 2023.44.30 ila 2023.44.30.6 ve 2023.44.100 yazılım sürümlerini çalıştırdıkları belirtildi. NHTSA’ya göre şirket, aksaklığı gidermek için kablosuz (OTA) bir yazılım güncellemesi yayınladı.

Model Y

Aralık ayında sorunun farkına varan Tesla, araçlarını 12 Ocak’ta geri çağırmaya başladı. Ayrıca, müşteriler 22 Mart’a kadar bu sorun konusunda uyaran bir e-posta alacaklar. Şirket, arızayla ilişkili herhangi bir kaza, yaralanma veya ölüm olmadığını söylüyor.

Bu son geri çağırma, Tesla’nın Autopilot gelişmiş sürücü yardım sistemiyle ilgili ciddi güvenlik sorunlarından sonra iki milyondan fazla aracı geri çağırmasından sadece altı hafta sonra geldi. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir