Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Almanya, Windows 3 kullanmayı bilen kişiler arıyor!

Almanya, Windows 3 kullanmayı bilen kişiler arıyor!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
145 0
Windows-3

Eski yazılımların devlet kurumlarında ve sistemlerinde kullanılması dünya genelinde nadir değil. Bazen kaynak ve yatırım eksikliği, bazen de eski kodun belirli bir iş için yeterli olması bu duruma yol açıyor. Görünüşe bakılırsa 30 yıllık Windows for Workgroups 3.11’in hala kullanıldığı Alman demiryolları da bu duruma örnek teşkil ediyor. İşte detaylar.

Yerel haber kaynağı Heise Online‘ın haberine göre, demiryollarının bu ilginç uygulaması birkaç gün önce Alman web sitesi Gulp.de’deki bir iş ilanıyla ortaya çıktı. Artık silinmiş olan iş ilanı, devlete ait demiryolu şirketi Deutsche Bahn’a (DB) hizmet veren Siemens Mobility tarafından listelenmişti. Şirket, eski işletim sistemleri, özellikle de Windows 3.11 for Workgroups konusunda bilgi sahibi bir sistem yöneticisi arıyordu.

İlginizi çekebilir; Yandex Rusya’daki İş Birimlerini 5,2 milyar Dolara Satıyor

Bu sistem yöneticisinin görevi, Kasım 1993’te piyasaya sürülen bu eski sistemin güncellemelerini ve bakımını yapmak olacaktı. İlanda, Windows 3.11 for Workgroups’un sürücüye tüm önemli teknik verileri gerçek zamanlı olarak gösteren kabin görüntüleme sistemine güç verdiği belirtiliyor.

Tom’s Hardware’in haberine göre, sistem büyük olasılıkla eski ICE 1 ve ICE 2 yüksek hızlı InterCity Express trenlerinde kullanılıyor. Bu trenler 1989 ile 1997 yılları arasında üretilen eski nesil Alman ICE demiryolu ağı trenleri.

Alman tabloid gazetesi Bild, 2023 yılında Alman uzun mesafe trenlerinin yüzde 36’sının altı dakika veya daha fazla gecikme yaşayacağını vurgulamak için bu fırsatı kullandı. Fakat bu gecikmelerin 90’ların başındaki Windows geliştiricilerine kadar uzandığına dair bir kanıt yok.

Siemens Mobility, Heise Online’a iş ilanının gerçekliğini doğruladı ve trenlerin ve demiryolu altyapısının 30 yıl veya daha uzun bir hizmet ömrüne sahip olduğunu açıkladı. Şirket, müşterilerinin “sektörde standart olan denenmiş ve test edilmiş eski sistemleri güvenle kullanmaya devam edecekleri” ve Siemens Mobility’nin tüm yaşam döngüsü boyunca destek ve bakım sağladığı konusunda kamuoyuna güvence verdi.

Tabii ki, şu anda mevcut olan yazılım ürünleri ve hatta yapay zeka kullanılarak yeni sistemler geliştiriliyor. Fakat bu modern sistemler 2054 yılında hala Windows 10 veya 11 kullanıyorsa şaşırmamak lazım.

Neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın! Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir