Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. BTK Düğmeye Bastı! Ortak Şarj Dönemi Başlıyor!

BTK Düğmeye Bastı! Ortak Şarj Dönemi Başlıyor!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
154 0
btk

BTK), Avrupa Birliği’nin USB Type-C şarj kablosu kararından sonra harekete geçerek yeni bir yönetmelik hazırladı. Avrupa Birliği’nin yıl sonu itibarıyla satılan tüm elektronik eşyalarda standart USB Type-C şarj kablosu kullanımına geçme kararı sonrası BTK’dan da hamle geldi. Artık tüketici, şarj cihazı olmadan da ürün alabilecekken, bu yöntemle yılda 7,5 milyon adet tasarruf sağlanacak.

28 Aralık 2024‘ten itibaren Avrupa Birliği’nde ve 28 Aralık 2024‘ten itibaren Türkiye’de satılan tüm cep telefonları, tabletler, dijital kameralar, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler, e-kitap okuyucular, klavyeler, fareler ve taşınabilir navigasyon sistemleri standart USB Type-C şarj kablosu kullanacak. Dizüstü bilgisayarlar ise 28 Nisan 2026‘dan itibaren bu standarda uyum sağlayacak.

İlginizi çekebilir; Eski Apple çalışanı, otomobillerden teknoloji çaldığı için hapis cezasına çarptırıldı

Tüketicilere Şarj Cihazı Seçimi

Yeni düzenlemeye göre, üreticiler isterse cihazlarını şarj cihazı ile birlikte satabilecekler. Ancak tüketiciler, isterlerse şarj cihazı olmadan da cihaz satın alabilecekler. Bu sayede, her yıl üretilen ve çöpe atılan milyonlarca şarj cihazı atığının önüne geçilecek.

Ortak Şarjın Faydaları:

  • Çevreye Katkı: Ortak şarj kablosu kullanımı, yılda yaklaşık 11 bin ton elektronik atık azalması anlamına geliyor.
  • Tasarruf: Tüketiciler, şarj cihazlarına yılda yaklaşık 250 milyon euro harcıyor. Ortak şarj kablosu ile bu rakamın önemli ölçüde azalması bekleniyor.
  • Pratiklik: Tek bir kablo ile tüm cihazlarınızı şarj edebilmenin rahatlığını yaşayacaksınız.

Türkiye’de Etkisi

Türkiye’de yılda yaklaşık 15 milyon cep telefonu satılıyor. Ortak şarj uygulaması ile yılda 7,5 milyon şarj cihazı atığının önüne geçilmesi ve 1 milyar 125 milyon lira tasarruf sağlanması umuluyor.

Neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın! Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir