Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Elon Musk, ChatGPT’nin Rakibi Grok’u Piyasaya Sürdü!

Elon Musk, ChatGPT’nin Rakibi Grok’u Piyasaya Sürdü!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
119 0
grok

Elon Musk yeni yapay zeka sistemi Grok’u piyasaya sürdü. Musk, ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI’nin kurucularından biriydi ve kuruluş kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak çalışıyordu. Ancak yıllar geçtikçe OpenAI kâra geçmeye başladı ve büyümesine milyarlarca dolar pompalayan Microsoft ile ortaklık kurdu. Tesla’nın CEO’su sonunda diğer kurucu ortaklarıyla anlaşmazlığa düştü ve OpenAI’yi fikir değişikliği nedeniyle sık sık eleştirdi.

Böylece dünyanın en zengin adamı Temmuz ayında xAI’yi kurdu ve daha önce Google’ın DeepMind, Microsoft, OpenAI ve Tesla için çalışmış önde gelen mühendis ve bilim insanlarından oluşan bir ekibi yapay zeka aracılığıyla “evrenin gerçek doğasını anlamak” amacıyla bir araya getirdi. Birlikte, ChatGPT ve Bard gibi modern yapay zeka araçlarına güç veren en önemli teknolojilerden bazıları üzerinde çalıştılar. Şirketin nihayet bu hafta sonu ilk aracını kullanıma sunmaya hazır olduğu bildiriliyor.

Elon Musk ve xAI yeni yapay zeka aracını piyasaya sürecek

Musk, ChatGPT’nin yankı uyandıran başarısı ve sektörde yer almak için acele eden çok sayıda şirketin ardından yeniden canlanan yapay zekanın insanlık için oluşturduğu potansiyel riskler konusunda dikkatli olunması çağrısında bulunan teknolojideki pek çok büyük isimden biri.

İlginizi çekebilir; WhatsApp Fotoğraf ve Belgeleri Daha İyi Hale Getiriyor

Ancak bu güvensizlik milyarderi kendi yapay zekaları üzerinde çalışmaktan alıkoymadı. Genellikle bir araba üreticisi ile ilişkilendirilen Tesla, kendisini daha çok bir robotik şirketi olarak tanımlıyor. Otomobiller, insan müdahalesi olmadan otonom olarak hareket etmelerini sağlayan Tesla Vision da dahil olmak üzere sürüş için çeşitli yapay zekalara güveniyor.

Raporlar, Musk’ın insanların sahip olduğu genel öğrenme ve eylem yeteneklerini tanımlayan bir zeka biçimi olan Genel Yapay Zeka (GAI) geliştirmek istediğini öne sürüyor, ancak xAI’nin Grok adlı ilk AI sürümünün böyle bir başarıya sahip olduğu şüpheli.

xAI’nin odak noktası, önceden belirlenmiş ahlaki kurallara dayanmak yerine, insanlık için derin bir merakla yönlendirilen güvenli bir sistem yaratmaktı ve şirketin bu hafta sonu tanıtacağı şey de muhtemelen bu olacak. Elon Musk, ilk versiyonun bugün küçük bir kullanıcı grubuna sunulacağını duyurdu. Milyarder ayrıca Grok AI’nin belirli taleplere biraz mizahla yanıt vermesi gerektiğini de duyurdu. Beta sürümünden çıktıktan sonra xAI’nin Grok sistemi tüm X Premium+ aboneleri tarafından kullanılabilecek.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir