Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Google Haritalar Bluetooth Navigasyon Formatına Kavuşuyor

Google Haritalar Bluetooth Navigasyon Formatına Kavuşuyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
25 0
google-haritalar-bluetooth

Google Maps uygulamasının Android sürümü yeni bir özelliğe kavuşuyor. Google Haritalar artık bluetooth navigasyon formatına kavuşuyor. Yeni özellikle birlikete, GPS sinyalinin olmadığı veya zayıf olduğu belirli koşullar altında hizmette konum belirleme ve navigasyonu geliştiren bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

İşlev, mobil cihazlara sürekli sinyaller gönderen düşük enerjili cihazlar olan Bluetooth işaretlerini tanımlamak ve okumaktır. Cep telefonu tarafından tanımlandıklarında, bir konum belirleme yardımcısı olarak hareket ederler ve sınırlı bir süre için uydu sinyalinin yerini alabilirler.

Bu sensörler özellikle tünellerde veya yeraltında gezinirken kullanışlıdır. Bu durumlarda, rota genellikle tek yönlü olsa da, navigasyon sistemindeki karışıklık sürücünün yoluna çıkabilir.

Bluetooth sensörlerini okuma işlevi Google için yeni değil. Şirket bu özelliği yine Google’a ait olan navigasyon ve yerelleştirme uygulaması Waze’den “ödünç aldı”.

İlginizi çekebilir; YouTube’tan Reklam Engelleyici Kullananlara Yavaşlatma!

Waze Beacons ile uyumlu sensörler, Brezilya’daki Rio de Janeiro da dahil olmak üzere çeşitli şehirlerdeki tünellere yerleştirilmiştir. Bu özellik ücretsizdir ve kullanıcı tarafından herhangi bir ek kurulum gerektirmez.

Ancak, şu an için Android’de varsayılan olarak etkinleştirilmemiştir. Bunu yapmak için, uygulamanın navigasyon ayarlarında “Tünellerde Bluetooth sensörleri” seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir.

Yeni Google Haritalar özelliği Android tabletler ve cep telefonları için yayınlanmaya başladı bile. Ancak, dalgalar halinde ve kademeli olarak kullanıma sunuluyor, bu da bazı kullanıcıların yeni özelliğe erişmesinin birkaç gün alabileceği anlamına geliyor. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir