Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Mazda, Türkiye’deki Satış Operasyonlarını Durdurdu!

Mazda, Türkiye’deki Satış Operasyonlarını Durdurdu!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
105 0
mazda

Japon otomobil üreticisi Mazda, Türkiye’deki satış operasyonlarını belirsiz bir süreliğine durdurdu. Şirket, satış sonrası hizmetler ve yedek parça tedariklerinin ise devam edeceğini açıkladı.

Mazda Türkiye’nin internet sitesinde yer alan duyuruda, “Mazda Motor Türkiye, Türkiye’deki Mazda satış ağını belirsiz bir süre durdurma kararı almıştır. Türkiye’deki mevcut Mazda müşterilerine hizmetin devamını sağlamak amacıyla satış sonrası hizmetlerine ve yedek parça tedarikine devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

Karar, satışların azalması nedeniyle alındı

Mazda’nın Türkiye’deki satışlarının son yıllarda önemli ölçüde azalması, kararın alınmasında etkili oldu. Şirket, geçen yıl sadece 183, bu yıl 10 ayda da 200 adet satış yaptı.

Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda kararın şaşırtıcı olmadığını belirterek, “Mazda Türkiye, geçen yıl sadece 183, bu yıl 10 ayda da 200 adet satış yaptı. Sebebi açık; Japonya merkezle bir türlü çözülemeyen e-Call sorunu, uygun motorların olmaması ve diğer iletişim konuları” dedi.

İlginizi çekebilir; Yapay Zeka Aracı Copilot Windows 10’a Geliyor

Mazda’nın Türkiye’de satışlarını durdurmasında e-Call sorununun önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. Avrupa Birliği’nin zorunlu hale getirdiği e-Call sistemi, kaza anında aracın konumunu ve sürücü bilgilerini otomatik olarak acil durum birimlerine iletiyor. Mazda, bu sistemi Türkiye’deki araçlarda henüz sunamıyor.

Motor seçenekleri yetersiz

Mazda’nın Türkiye’de satışa sunduğu modeller, motor seçenekleri açısından da sınırlı. Şirket, Türkiye’de sadece benzinli motorlu araçlar sunuyor. Dizel ve hibrit motor seçenekleri, Türkiye’deki tüketiciler için önemli bir tercih nedeni.

Mazda’nın Türkiye’deki satışlarını durdurmasında iletişim sorunlarının da rol oynadığı belirtiliyor. Şirket, Türkiye’deki bayileri ile yeterli iletişim kuramadığı ve bu nedenle müşteri memnuniyetini sağlayamadığı eleştirilerine maruz kalıyor.

Mazda’nın Türkiye’deki satış operasyonlarını durdurması, otomotiv sektöründeki rekabeti de etkileyecek. Şirketin pazardan çekilmesi, diğer üreticiler için bir fırsat yaratabilir.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir