Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Microsoft, Windows 11’e Ücretsiz Yükseltmeyi Sonlandırıyor

Microsoft, Windows 11’e Ücretsiz Yükseltmeyi Sonlandırıyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
86 0
microsoft-windows-11

Microsoft, Windows 7 veya 8’den Windows 10 veya 11’e ücretsiz yükseltme imkanını sonlandırdığını duyurdu. En son sürümlerine ücretsiz yükseltme yapmak için Windows 7 ve Windows 8 etkinleştirme anahtarları artık kullanılmayacak. Değişiklik kullanıcılar tarafından Perşembe günü (28) fark edilmeye başlandı.

Hatırlanacağı üzere, Windows 10 2015 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünde Microsoft, işletim sisteminin yeni sürümünü, piyasaya sürüldüğü ilk yıl içinde indirebilen tüm Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları için ücretsiz bir yükseltme haline getirmişti. 29 Temmuz 2016’dan sonra bu işlem artık yapılmayacak.

Yükseltmek için bir Windows 11 lisansı satın almanız gerekecek

windows-11

Microsoft bir mesaj yayınlayarak müşterilere Windows 7 ve 8’den Windows’un daha yeni sürümlerine ücretsiz yükseltme için kurulum yolunun artık mevcut olmadığını bildirdi. Bu, artık Windows 7/8/8.1’den Windows 10 veya 11’e yükseltme yapamayacağınız anlamına geliyor.

İlginizi çekebilir; iPhone SE 4 Sızdırıldı! İşte Detaylar

Yani yeni sürümlere yükseltmek istiyorsanız, artık daha yeni bir anahtara ihtiyacınız olacak. Microsoft, yeni işletim sistemini resmi olarak destekleyen uygun bir bilgisayarda Windows 11 çalıştırıyor olmanız koşuluyla, Windows 10 ürün anahtarlarının Windows 11’i etkinleştirmeye devam edebileceğini söylüyor.

Değişikliğe ne sebep oldu?

Windows 7/8’den Windows 10/11’e ücretsiz yükseltme teklifini sona erdirme Redmond devi tarafından ayrıntılı olarak açıklanmadı, ancak işletim sisteminin eski sürümleri için destek eksikliği ile ilgili olabilir. Güvenlik güncellemeleri ve teknik destek olmadan bilgisayarlar sanal tehditlere karşı savunmasız kalıyor.

Deskmodder web sitesine göre, hizmetin kapatılmasına rağmen, bazı kullanıcılar hala Windows 7’nin kararlı sürümünden Windows 11 22H2’ye yükseltmeyi başarırken, yükseltme artık Kanarya kanalında mevcut değil ve test kullanıcılarını etkiliyor. Hizmetin önümüzdeki birkaç gün içinde tamamen engellenmesi bekleniyor.

Microsoft’un bu kararı hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlar kısmından bize bildirin. Ayrıca yeni gelişmelerden haberdar olmak için lütfen bizi takip etmeye devam edin.

What’s your Reaction?
0
0
1
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir